loading...

Dynamo magnetyczne energia magnesów neodymowych.

Znane od lat, jednak dopiero dzisiaj rzeczywiście uznawane w grze o własną Planetę.

Niemało elektrowni wykorzystuje ruch magnesów do przekształcania energii kinetycznej oraz magnetycznej w prąd elektryczny. Poprzez siły hydrostatyczne lub wiatr generatory magnetyczne produkują energię elektryczną stając się tym samym atrakcyjnym rozwiązaniem dla przemysłu ze względu na prostą konstrukcję, jak też na ekologiczny charakter otrzymywanej energii. Zespolona energia pola magnetycznego plus ruch magnesu w cewce z izolowanego drutu miedzianego pobudza przepływ elektronów w przewodzie i to zjawisko nazywamy prądem elektrycznym. Należy mieć w pamięci, iż generator elektryczny wyzyskujący efekt indukcji magnetycznej nie "tworzy" zawsze znajdującego się w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, a wyłącznie go "porusza". Da się to to porównać do pompy wodnej, która wywołuje przepływ wody, ale nie "tworzy" wody w rurach.

Czytelność budowy daje ci takie możliwości, iż potrafisz osobiście wykonać generator magnetyczny względnie dynamo magnetyczne z materiałów, które dostaniesz w markecie albo posiadasz w swoim gospodarskim warsztaciku. Zbudowanie takiego generatora to dobry eksperyment, który jest środkiem na wykazanie mocy generatorów magnetycznych. Konieczne materiały to tuleja z materiału, który nie jest elektrycznym przewodnikiem. Magnes, wielkością przystający do średnicy sporządzonej rurki (nie potrzebuje być kulką czy owalem ale nie powinien być za drobny). Niewielka ilość osłoniętego przewodu miedzianego (długość zależna jest od średnicy tulei). Taśma izolacyjna, skrawek tektury i mała żarówka LED.

Z kartonu trzeba wyciąć dwa otoki tak by dało się je przyczepić na rurce. Pierścienie powinno się zamontować mniej więcej 25 mm od siebie pozostawiając jednocześnie około 10 mm na obu stronach rurki. Wszystko osłonić taśma izolacyjną pomiędzy kawałkami tektury oraz na zewnętrznych krawędziach tulei. Potem izolowany drut miedziany owinąć dookoła rurki między elementami tektury, od 1000 do 2000 owinięć, zachowując parę centymetrów pozostałości drutu na początku i na końcu, zwisających luźno, żeby była możliwość następnie dołączyć do nich żarówkę LED. Przyczepiając żarówkę odnóżki przewodów wystarczy najprościej opleść wokoło siebie i dodatkowo zaizolować taśmą izolacyjną oczywiście po to by żarówka składała się na nierozerwalną całość z już gotowym pojemnikiem na którym zawinęliśmy izolowany drut. W pojemniku deponujemy magnes. Teraz zatykamy końcówki rurki i w ten sposób generator prądu jest wykończony. Teraz wystarczy całość wprawić w ruch, istotne by magnes wewnątrz rurki poruszał się z jednego końca na drugi, aby żarówka LED zaświeciła.

Jasne, że w naszym teście generator uruchamiamy energią swoich mięśni. To samo dzieję się gdy uruchomimy dynamo na rowerowym kole. Nasze mięśnie uruchamiają rower, zaś koło roweru obraca dynamem, dynamo w efekcie generuje potrzebny prąd nieodzowny do uruchomienia źródła światła. Na niniejszej zasadzie pracują też latarki z dynamem, które zazwyczaj uruchamiamy przy pomocy korbki ładując w ten sposób akumulatory. Tymczasem siłę mięśni ludzkich prosto można wymienić na siłę wiatru, wody czy fal morskich.

Naturalnie technologie produkujące , wykorzystując tą procedurę, ogromne wielkości energii elektrycznej są znacznie bardziej skomplikowane, lecz co do podstawy pracują identycznie jak nasz mały generator magnetyczny stworzony w gospodarskich realiach.

Zachęcamy wypróbować by osobiście ocenić , a także zaprezentować innym jak prosto jest uczestniczyć w walce o świeże powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasz serwis https://magnesy.net.pl już nie obsługuje Internet Explorer'a. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube