loading...

Magnetyczne dynamo - energia magnesów neodymowych.

Uznane od lat, ale dopiero dziś rzeczywiście uznawane w walce o naszą Planetę.

Niemało elektrowni wyzyskuje ruch magnesów do przetwarzania energii kinetycznej oraz magnetycznej w prąd elektryczny. Poprzez siły hydrostatyczne lub wiatr generatory magnetyczne wytwarzają energię elektryczną będąc atrakcyjnym rozwiązaniem dla przemysłu z uwagi na prostą budowę, jednak też na zdrowy rodzaj otrzymywanej energii. Połączona energia pola magnetycznego i pęd magnesu w cewce z drutu miedzianego pobudza przepływ elektronów w przewodzie i to zjawisko nazywamy prądem elektrycznym. Wypada mieć w pamięci, że generator elektryczny użytkujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "czyni" nieustannie znajdującego się w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, zaś jedynie go "przemieszcza". Wolno to porównać do pompy wodnej, która sprawia przepływ wody, natomiast nie "produkuje" wody w rurach.

Prostota konstrukcji daje ci takie możliwości, że potrafisz sam wykonać generator magnetyczny lub dynamo magnetyczne z produktów, jakie dostaniesz w hipermarkecie ewentualnie masz w osobistym domowym warsztaciku. Wykonanie takiego generatora to dobry sprawdzian, który jest sposobem na wykazanie skuteczności generatorów magnetycznych. Potrzebne surowce to tuleja z budulca, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Niezbędny jest magnes, średnicą przystający do średnicy sporządzonej rurki (nie musi być owalny ale nie powinien być za drobny). Niewielka ilość otulonego przewodu miedzianego (porcja uzależniona jest od wielkości rurki). Tekturka, taśma izolacyjna oraz małej mocy żarówka LED.

Z tekturki potrzeba wyciąć dwa otoki tak aby dało się je umocować na tulei. Otoki trzeba przymocować mniej więcej 25 mm od siebie zostawiając zarazem orientacyjnie 10 mm na obu stronach tulei. Wszystko owinąć taśma izolacyjną pomiędzy otokami z tektury i na zewnętrznych krawędziach rurki. Później przewód miedziany zawinąć wokoło pojemnika między elementami tektury, od 1000 do 2000 owinięć, pozostawiając parę centymetrów pozostałości przewodu na początku i na końcu, wiszących luźno, by można było następnie dołączyć do nich nasz źródło światła. Przymocowując nasze źródło światła odnóżki przewodów można najprościej owinąć wokoło siebie i dodatkowo ochronić taśmą izolacyjną oczywiście po to żeby żarówka tworzyła jednolitą całość z uprzednio gotowym elementem na którym zawinęliśmy przewód. Wewnątrz rurki deponujemy magnes. Teraz ryglujemy końcówki rurki co sprawia, że generator prądu jest wykończony. Teraz wystarczy urządzenie wprawić w ruch, w taki sposób by magnes w środku rurki przemieszczał się z jednego krańca na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Naturalnie w opisanym eksperymencie generator wprawiamy w ruch siłą swoich mięśni. Identycznie się zdarza gdy podłączymy dynamo na rowerowym kole. Nasze mięśnie napędzają rower, zaś koło roweru obraca dynamem, dynamo wówczas generuje pożądany strumień energii elektrycznej nieodzowny do włączenia oświetlenia. Na owej podstawie działają również latarki z dynamem, które przeważnie napędzamy przy pomocy korbki ładując w tenże sposób akumulatory. Jednak siłę mięśni ludzkich sprawnie można zamienić na siłę wody, wiatru czy fal morskich.

Oczywiście techniki wytwarzające , wykorzystując tą procedurę, znaczne wielkości mocy elektrycznej są znacznie bardziej skomplikowane, lecz co do podstawy działają identycznie niczym nasz amatorski generator magnetyczny skonstruowany w gospodarskich realiach.

Polecamy spróbować by samodzielnie osądzić i w ten sposób pokazać innym jak nietrudno jest walczyć o zdrowe powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona magnesy.net.pl nie wspiera Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube