loading...

Dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.

Uznane od lat, jednak dopiero dzisiaj rzeczywiście doceniane w grze o własną przyszłość.

Wiele elektrowni stosuje ruch magnesów do przemieniania energii kinetycznej oraz magnetycznej w energię elektryczną. Poprzez siły hydrostatyczne lub wiatr generatory magnetyczne produkują energię elektryczną będąc idealnym rozstrzygnięciem dla przemysłu ze względu na prostą budowę, jak też na zdrowy profil produkcji energii. Spięta energia pola magnetycznego plus ruch magnesu w cewce z izolowanego drutu miedzianego pobudza przemieszczanie się elektronów w przewodzie , który jest prądem elektrycznym. Należy mieć w pamięci, że generator elektryczny wyzyskujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "czyni" zawsze znajdującego się w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, zaś wyłącznie go "przemieszcza". Da się to to przyrównać do pompy wodnej, która wywołuje przepływ wody, ale nie "tworzy" wody w rurach.

Zrozumiałość struktury projektu sprawia, iż możesz osobiście stworzyć generator magnetyczny względnie dynamo magnetyczne z produktów, które kupisz w hipermarkecie ewentualnie posiadasz w własnym gospodarskim składziku. Wykonanie takiego generatora to łatwy eksperyment, który jest środkiem na wykazanie zdolności generatorów magnetycznych. Konieczne surowce to tuleja z materiału, który nie jest elektrycznym przewodnikiem. Niezbędny jest magnes, miarą przystający do średnicy przygotowanej rurki (nie potrzebuje być okrągły czy kulkowy byleby nie był za mały). Trochę metrów otulonego drutu miedzianego (ilość zależna jest od średnicy tulei). Taśma izolacyjna, kawałek tektury oraz mała żarówka LED.

Z tekturki należy wyciąć dwa kręgi z centralnym otworem tak żeby dało się je umocować na rurce. Pierścienie powinno się umieścić orientacyjnie 25 mm od siebie zostawiając dodatkowo blisko 10 mm na obu stronach rurki. Taką konstrukcję owinąć taśma izolacyjną między otokami z tektury plus na zewnętrznych krawędziach rurki. Potem przewód miedziany owinąć dookoła tulei pomiędzy kawałkami tektury, od 1000 do 2000 razy, pozostawiając kilka centymetrów pozostałości przewodu na początku i na końcu, zwisających luźno, by była możliwość następnie podłączyć do nich nasz źródło światła. Przymocowując żarówkę końcówki drutów można po prostu opleść dookoła siebie i również zaizolować taśmą izolacyjną tak żeby żarówka stanowiła nierozerwalną całość z uprzednio skończonym pojemnikiem na którym owinęliśmy przewód. W zbiorniku umieszczamy magnes. Teraz ryglujemy końcówki rurki i generator prądu jest wykończony. Teraz wystarczy konstrukcję wprawić w ruch, istotne by magnes wewnątrz rurki poruszał się z jednego końca na drugi, aby żarówka LED zaświeciła.

Naturalnie w naszym teście generator wprowadzamy w ruch siłą swoich mięśni. Nie inaczej dzieję się gdy włączymy dynamo w rowerze. Własne mięśnie poruszają rower, a koło roweru obraca dynamem, dynamo wówczas produkuje pożądany strumień energii elektrycznej potrzebny do włączenia źródła światła. Na tej zasadzie pracują również lampy z dynamem, które przeważnie napędzamy przy pomocy korbki ładując taką metodą akumulatory. Jednak siłę mięśni ludzkich łatwo można wymienić na siłę wody, wiatru lub fal morskich.

Jasne, że urządzenia wytwarzające w ów sposób znaczne ilości energii elektrycznej są o wiele bardziej skomplikowane, lecz co do podstawy pracują identycznie jak nasz eksperymentalny mini generator magnetyczny stworzony w gospodarskich realiach.

Namawiamy doświadczyć by samodzielnie ocenić , a także zaprezentować innym jak łatwo jest zabiegać o świeże powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, ale nasz serwis https://magnesy.net.pl nie wspiera już Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube