loading...

FAQ - pytania oraz odpowiedzi o magnesy neodymowe

Proces tworzenia naszych magnesów neodymowych (mianowanych magnesy NdFeB) zawiera kilka etapów. Początkowo, tworzy się związek z neodymu, żelaza oraz boru (Nd2Fe14B), który zamienia się w drobno sproszkowany materiał. Następnie, ten proszek jest formowany pod ekstremalnym ciśnieniem w żądane formy, a potem podgrzewa w próżni. Po ochłodzeniu, nadaje się im kształt, a następnie pokrywa odpowiednią powłoką. Ostatnim etapem jest magnesowane przez narażenie na silne pole magnetyczne.

Magnesy neodymowe zwykle mogą być zastosowane w zakresie temperatur od -60°C do +80°C, ale specjalne stopnie mogą wytrzymać wyższe temperatury.

Bieguny magnesu neodymowego można określić za pomocą kompasu lub poprzez zauważenie przyciągania i odpychania z innym znanym magnesem.

W praktyce, oba bieguny magnesu N i S mają identyczną siłę. Więcej informacji o biegunach znajdziesz na enes magnesy.

Podczas obchodzenia się z magnesami neodymowymi należy zastosować ochrony oczu, unikać zbliżania ich do elektroniki i urządzeń medycznych, oraz chronić przed gwałtownymi zderzeniami, które mogą je uszkodzić.

"N rating" w magnesach neodymowych odnosi się do najwyższej możliwej siły magnetycznej, jaki materiał może wytworzyć. Klasy takie jak N38 czy N42 określają moc magnesu, mierzoną w jednostkach Tesli lub MGOe.

Aby skutecznie rozdzielić magnesy neodymowe, wystarczy odsunąć je na sztywnej powierzchni, np. stole. Użyj paznokci do rozłączenia magnesów oraz uchronić palce przed uszczypnięciem. Zachowaj ostrożność, gdyż magnesy neodymowe mają dużą siłę przyciągania.

Magnesy z neodymu składają się z neodymu, boru i żelaza, a ich taryfa celna : 8505199089.

Naukowcy, profesorowie oraz inni specjaliści zgadzają się, że magnesy neodymowe przewyższają od innych magnesów dzięki ich zdolności do generowania wyjątkowo mocnych pól magnetycznych w stosunku do ich wielkości. Opracowane w latach 70. oraz 80., te magnesy wytwarzają znacznie silniejsze pola magnetyczne niż inne rodzaje magnesów.

Małe magnesy neodymowe mogą być zastosowane w szerokiej gamie aplikacji, w tym w modelarstwie, jako mocowania lub do budowy magnetycznych zabawek.

Zakłócenie pola magnetycznego jest wykonalna poprzez użycie materiałów ferromagnetycznych, w tym żelazo, stal, kobalt, nikiel, które skutecznie zmieniają kierunek pola magnetycznego.

Magnet neodymowy ma tendencję do przyciągania materiałów ferromagnetycznych, w tym elementów takich jak żelazo, nikiel, kobalt.

Choć teoretycznie magnesy neodymowe można odmagnesowywać i remagnesować, proces ten jest skomplikowany i zwykle nie jest wykonalny poza specjalistycznymi zakładami produkcyjnymi.

Neodymowe magnesy powstają przez proces metalurgiczny, który zawiera neodym, żelazo i bor. Ta mieszanina tworzy bardzo mocne magnesy stałe.

Magnesy neodymowe nie są groźne dla środowiska podczas użytkowania, lecz ich produkcja i recykling wymagają specjalistycznych procesów ze względu na obecność toksycznych metali ciężkich.

Neodymowe magnesy składają się z neodymu, boru i żelaza, a ich nr PKWiU : 20.13.65.0.

Nie, magnesy neodymowe przyciągają tylko na metale ferromagnetyczne, takie jak żelazo, nikiel i kobalt, a nie przyciągają metali takich jak aluminium czy miedź.

Magnes neodymowy jest używany w różnych dziedzinach, w tym w dyskach twardych. Niedawny spadek cen magnesów neodymowych zainspirował nowe zastosowania, takie jak XMAG2 w zabawkach magnetycznych.

Więcej informacji na temat zastosowań magnesów neodymowych przeczytasz w dziale zastosowań.

Generalnie, nie jest zalecane toczenia w obróbce magnesów neodymowych - są one twarde, ale również kruche. Obróbka potencjalnie uszkodzić zarówno narzędzia, jak i magnesy.

Magnesy neodymowe mogą zakłócać działanie urządzeniach medycznych takich jak rozruszniki serca, dlatego należy je od nich oddalać.

Magnesy neodymowe mogą tracić moc, jeśli są wystawione na działanie silnego pola magnetycznego innych magnesów, zwłaszcza w wysokich temperaturach.

Składające się głównie z neodymu, żelaza oraz boru, magnesy neodymowe bez powłoki ochronnej łatwo korodują, zwłaszcza w kontakcie z wilgocią. Dlatego stosuje się różne metody powlekania, takie jak nikiel, miedź lub złoto, aby przedłużyć żywotność magnesów.

Tak, silne pole magnetyczne neodymowych magnesów może negatywnie wpłynąć na urządzenia elektroniczne, w szczególności dyski twarde, karty kredytowe i implanty medyczne.

Składanie magnesów razem faktycznie wzmocni ich siłę. Łączenie magnesów o grubości 5 mm do uzyskania 10 mm powoduje równą wytrzymałością jak pojedynczy magnes o rozmiarze 10 mm.

Typowe miejsca, gdzie używa się magnesy neodymowe obejmują:

  • Prądnica rowerowa
  • Hobby oraz biżuteria
  • Urządzenia pamięci komputera
  • Bandaże zdrowotne, a także inne urządzenia medyczne
  • Urządzenia do rezonansu magnetycznego
  • Generatory turbin wiatrowych
  • Układy hamulcowe bębnowe wędkarskie
  • Silniki z magnesami trwałymi w urządzeniach akumulatorowych
  • Motory serwo o znacznej wydajności
  • Silniki trakcyjne
  • Zintegrowane rozruszniki generatorów w pojazdach hybrydowych
  • Wytworzone ruchem latarki, wykorzystujące magnesy do wytwarzania energii elektrycznej
  • Aplikacje przemysłowe oraz kontrole jakości, takie jak weryfikacja czystości produktu oraz utrzymanie integralności urządzeń
  • Układy liniowe stosowane w systemach transportu typu mag-lev oraz inne urządzenia napędzane magnetycznie
  • Zastosowania naukowe, takie jak eksperymenty lewitacji diamagnetycznej, analiza dynamiki pola magnetycznego oraz nadprzewodnikowej lewitacji
  • Systemy elektro-dynamiczne
  • Atrakcje oraz inne technologie jazdy
  • Gry magnetyczne
  • Głośniki audio
  • Gitara elektryczne
  • Modele oraz zastosowania modelarskie

Zobacz więcej informacji szczegółowych na temat użycia magnesów neodymowych przeczytasz w dziale zastosowania magnesów neodymowych lub w dziale magnes.

Siłę magnesów neodymowych mierzy się przy pomocy Gaussometrów, które mierzą gęstość pola magnetycznego w jednostkach Gaussa lub Tesli, a także poprzez testy siły pociągowej.

Magnesy neodymowe utrzymują swoją siłę magnetyczną przez długie lata, tracąc około 1% siły na dziesięciolecie, jeśli są zachowane w odpowiednich warunkach.

Magnes robiony z mieszaniny neodymu, żelaza i boru o strukturze Nd2Fe14B. Jest to najmocniejszy magnes stały produkowany w masowej skali.
Zalety magnesu neodymowego:
- największa gęstość energii w porównaniu do masy,
- bardzo wolna utrata mocy (1% na 10 lat),
- niska cena produkcji. Więcej o magnesach doczytasz na stronie magnes

Inne warianty powłok to czarny nikiel o kolorze pistoletu. W końcowej fazie galwanizacji do niklowania dodaje się czarny barwnik, ale powłoka nadal lśni jak niklowany magnes.
Magnesy powlekane cynkiem mają matowe szaro/niebieskie wykończenie i są mniej odporne na korozję niż nikiel. Cynk może zostawić ślady na dłoniach oraz innych przedmiotach.
Dostępne są także powłoki plastikowe, które są lepiej chronią przed korozją niż nikiel, ale są podatne na uszkodzenia.
Wreszcie, jest złoto, nanoszone na standardową powłokę niklową, dające lustrzane złote wykończenie i oczywiście wyższą cenę.

Magnesy neodymowe są niezwykle mocne, znacznie potężniejsze niż mnóstwo innych magnesów, z którymi się miałeś do czynienia. W rezultacie, zwiększona moc wywierana przez magnesy neodymowe stwarza niebezpieczeństwa, które nie są widoczne w przypadku innych typów magnesów. Następujący film z YT to obrazuje.


Magnesy neodymowe, będące większe niż kilka centymetrów, są wystarczająco silne, aby wywołać obrażenia części ciała uciskając między dwa magnesy lub magnes oraz metalową powierzchnię, nawet powodując złamanie kości.
Magnesy będące zbyt blisko siebie mogą nagle same złączyć się razem z dużą siłą, niszcząc kruchą powłokę niklu, a latające kawałki magnesów mogą również powodować obrażenia. Dlatego przy pracy z tymi magnesami wymagana jest ochrona oczu.
Zdarzały się nawet przypadki, w których dzieci, które przełknęły kilka magnesów, miały fałd przewodu pokarmowego, które były ściskane między magnesami, powodując uraz,lub w jednym przypadku nawet śmierć.

Tak, neodymowe magnesy mogą być malowane, często jednak stosuje się galwanizację, aby zapewnić skuteczniejszą ochronę przed korozją.

Magnesy neodymowe są używane w medycynie, głównie w sprzęcie medycznym, takich jak implanty, ale muszą spełniać rygorystyczne standardy bezpieczeństwa.

Magnes neodymowy traci swoją moc gdy nie jest przechowywany odpowiednio, takie jak wysoka temperatura, wilgoć lub uszkodzenia mechaniczne.

Ponadto, warto pamiętać, że neodymowe magnesy nie są wodoodporne. W wilgotnym środowisku, mogą ulegać korozji lub zaczynać rdzewieć. Użycie ich pod wodą, na zewnątrz lub w wilgotnym otoczeniu, może doprowadzić do utrzymania ich siły magnetycznej z powodu korozji.

Nie, nie wolno lutować ani spawać magnesów. Ciepło wytworzone podczas tego procesu może rozmagnesować magnes oraz możliwe jest spowodowanie pożaru.

Wyrażenie "ostatni wymiar jest kierunkiem magnesowania" implikuje, że kierunek magnesowania odpowiada ostatniemu wymiarowi magnesu.

Magnesy neodymowe należy przechowywać w suchym i chłodnym środowisku, z dala od ekstremalnych warunków termicznych, aby zapobiec korozji i utracie siły magnetycznej.

Magnesy z neodymu wyróżniają się wyjątkowo dużą siłą przyciągania oraz znaczną odpornością na demagnetyzację, ale są łamliwe i wrażliwe na korozję.

Magnes z neodymu, to nie to samo co suplement diety tak zwany MAGNEZ - to grupa pierwiastków ziem rzadkich, ponieważ neodym jest pierwiastkiem ziem rzadkich w układzie okresowym SI, oraz są współcześnie najmocniejszymi magnesami stałymi dostępnymi na rynku. Charakteryzują się wyjątkową siłą przyciągania.

Tak, magnesy neodymowe są jednymi z najsilniejszych dostępnymi magnesami stałymi na rynku, przewyższając inne typy, jak ferrytowe czy alnico.

Aby zidentyfikować bieguny neodymowych magnesów, wykorzystaj innego magnesu. Biegun północny będzie skierowany do bieguna południowego nieoznakowanego magnesu. Łatwa i skuteczna metoda dla każdego.
Więcej o biegunach magnetycznych na stronie enes magnesy.


Przejdź do koszyka
Magnesy.net.pl
Internet Explorer Przykro nam, ale nasz serwis https://magnesy.net.pl nie obsługuje Microsoft IE. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Microsoft Edge, Mozilla Firefox lub Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Google maps Facebook Youtube