loading...

Zapotrzebowanie na magnesy w naszym zwyczajnym życiu.

W ciągu dnia wiele razy spotykasz się z magnesami przeważnie nie mając tego świadomości. Mają one ważną funkcję w szerokiej gamie akcesoriów, od popularnych układanek dla dzieci, komputerów lub kart kredytowych po specjalistyczne narzędzia choćby aparat do rezonansu magnetycznego. Format magnesów mieści się w granicach od ledwie widocznych plamek po przemysłowe giganty o wadze kilku ton. Te wielkie są bardzo zauważalne, te małe przeważnie pochowane są wewnątrz rozlicznych urządzeń gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych lub handlowych, wykonując oczywistą pracę w ciszy i będąc przy tym absolutnie niedostrzegalnymi.

Elektronika i komputery.

W laptopach używa się magnesów do przechowywania informacji na przykład na nośnikach pamięci. Magnesy modyfikują położenie tworzywa magnetycznego na dysku twardym w segmentach, które potem reprezentują binarne dane. Następnie komputer czyta kierunek ze wszystkich zapisanych segmentów materiału magnetycznego i przetwarza je na dane zrozumiałe dla przeciętnego użytkownika. W niewielkich głośnikach znajdujących się w laptopach, telewizorach i radiach też korzysta się z magnesów. Wewnątrz głośnika druciana cewka i magnes zmieniają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Nie tylko energia elektryczna.

Magnesy dają nam szeroki wachlarz wdrożeń w świecie przemysłu. W generatorach elektrycznych przekształcają energię mechaniczną w elektryczność, jednocześnie silniki elektryczne wyzyskują magnesy do zamiany energii elektrycznej ponownie w energię mechaniczną. Podczas recyklingu elektromagnesy w żurawiach podnoszą oraz przesuwają duże kawałki metalu, niekiedy ważą tysiące kilogramów. Kopalnie wykorzystują magnetyczne separatory do oddzielania przydatnych rud metali od rozdrobnionej skały. W przemyśle spożywczym omawiane magnetyczne separatory usuwają drobne fragmenty metalu z ziaren i różnych drobnoziarnistych albo płynnych produktów spożywczych. Hodowcy bydła wykorzystują magnesy do wybierania kawałków metalu, które na przykład krowy zdołają zjeść w karmie. Krowa połyka magnes wraz z pożywieniem. To bynajmniej nie jest kawał. Magnes poruszając się przez organizm zwierzęcia łapie drobinki metalu.

Zdrowie i medycyna.

Magnesy znajdują się w niektórych powszechnie eksploatowanych urządzeniach medycznych, takich jak maszyny do rezonansu magnetycznego. Wyzyskują one silne pole magnetyczne do wywoływania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, eksploatując sygnał do powstania doskonałego, dokładnego obrazu kości, narządów i pozostałych tkanek. Magnes w urządzeniach tego typu jest bardzo silny - tysiące razy potężniejszy niż zwykłe magnesy kuchenne. Innym zastosowaniem leczniczym magnesów jest usuwanie nowotworów. Doktor wstrzykuje wrażliwy magnetycznie płyn w rejon nowotworu , a potem używa silnego magnesu do wyzwalania energii termicznej w okolicy zarażonej. Ciepło likwiduje komórki nowotworowe bez szkody dla zdrowych narządów.

W domu.

Chociaż możliwe, że jest to dla Was nie zauważalne, ale w waszym mieszkaniu odnajdziecie wiele magnesów. Na lodówkach magnesy przytrzymują notatki, otwieracze do butelek oraz osobiste małe przedmioty zawieszane na zwykle metalowych drzwiach lodówki. Kompas podręczny obraca igłę magnetyczną, żeby określić drogę na północ. Ciemny pasek magnetyczny z rewersu karty kredytowej przechowuje dane w taki sam sposób, jak w komputerze dysk twardy. Odkurzacze, roboty kuchenne i pralki wykorzystują silniki elektryczne, które działają dzięki zastosowaniu magnesu. Magnesy są w telefonach, alarmach do wrót i w zabawkach dla dzieci. Nasz byt dookoła nas jest wypełniony magnesami.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, ale nasz firmowy serwis https://magnesy.net.pl już nie wspiera Internet Explorer'a. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Microsoft Edge, Mozilla Firefox lub Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube