loading...

Wykorzystania magnesów w naszym codziennym życiu.

W czasie dnia mnóstwo razy stykasz się z magnesami często nie zdając sobie z tego sprawy. Odgrywają one istotną funkcję w szerokiej rodzinie urządzeń, od prostych zabawek, laptopów lub kart kredytowych po specjalistyczne maszyny choćby urządzenie do rezonansu magnetycznego. Wielkość magnesów waha się od ledwo dostrzegalnych drobinek po fabryczne giganty ważące tony. Te wielkie są zdecydowanie dostrzegalne, te małe często ukryte są w obudowach rozlicznych narzędzi gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych lub handlowych, realizując swoją pracę w ciszy i będąc przy tym absolutnie niewidocznymi.

Elektronika i magnesy.

W laptopach stosuje się magnesy do zapisywania danych na przykład na dyskach twardych. Magnesy zmieniają kierunek tworzywa magnetycznego na nośniku danych w segmentach, które potem przedstawiają binarne dane. Następnie komputer odczytuje kierunek z każdego segmentu materiału magnetycznego i przetwarza je na dane rozpoznawalne dla każdego użytkownika. W miniaturowych głośnikach znajdujących się w laptopach, telewizorach , a także radiach tak samo stosuje się magnesy. Wewnątrz głośnika druciana cewka i magnes zmieniają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Nie tylko energia elektryczna.

Magnesy oferują wielki wachlarz zastosowań w świecie przemysłu. W generatorach elektrycznych zamieniają energię mechaniczną w elektryczność, zarazem silniki elektryczne stosują magnesy do przemiany elektrycznej energii z powrotem w energię mechaniczną. W czasie recyklingu elektromagnesy w żurawiach łapią i transportują duże kawałki metalu, a niektóre ważą tysiące kilogramów. Kopalnie korzystają z magnetycznych separatorów do oddzielania potrzebnych rud metali od rozdrobnionej skały. W spożywczym przetwórstwie omawiane magnetyczne separatory usuwają niewielkie fragmenty metalu z ziaren oraz innych drobnoziarnistych lub płynnych artykułów spożywczych. Hodowcy bydła używają magnesów do wybierania fragmentów metalu, które na przykład krowy potrafią skonsumować w czasie wypasu. Krowa przełyka magnes wraz z jedzeniem. To na pewno nie jest żart. Magnes przesuwając się przez organizm zwierzęcia łapie drobinki metalu.

Zdrowie i medycyna.

Magnesy trafiają się w niektórych często eksploatowanych urządzeniach medycznych, takich jak maszyny do rezonansu magnetycznego. Wykorzystują one znaczne pole magnetyczne do generowania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, stosując sygnał do powstania silnego, dokładnego rysunku kości, narządów , a także innych tkanek. W takich urządzeniach magnes jest bardzo skuteczny - tysiące razy potężniejszy niż popularne magnesy kuchenne. Szczególnym zastosowaniem medycznym magnesów jest leczenie nowotworów. Specjalista aplikuje wrażliwy magnetycznie płyn w obszar nowotworu następnie używa silnego magnesu do wytwarzania energii cieplnej w strefie zakażonej. Wysoka temperatura niszczy komórki nowotworowe bez krzywdy dla zdrowych organów.

Każdy dzień z magnesem.

Zapewne może być to dla Was nie zauważalne, ale w waszym mieszkaniu spotkać możecie mnóstwo magnesów. Magnesy na lodówce przytrzymują notatki, otwieracze do butelek oraz dziwne drobne obiekty wieszane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas przenośny stosuje igłę magnetyczną, by pokazać kierunek na północ. Ciemny pasek magnetyczny z tyłu karty kredytowej zapisuje personalia w taki sam sposób, jak w komputerze dysk twardy. Elektroluksy, blendery i pralki mają silniki elektryczne, które funkcjonują dzięki wykorzystaniu magnesu. Magnesy działają w telefonach, alarmach do drzwi i w dziecięcych zabawkach. Nasz byt dookoła nas jest pełen magnesów.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, ale nasza strona https://magnesy.net.pl nie wspiera już przeglądarki Internet Explorer. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Mozilla Firefox, Google Chrome lub Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube