loading...

Co to jest magnes stały?

Skonstruowane pod koniec minionego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najskuteczniejszym dostępnym rodzajem magnesu stałego. Ich moc, niewielki wymiar i niewysoki koszt umożliwiły ogromny rozwój technologii audio, w architekturze napędów elektrycznych i wielu różnych obszarach.

Neodymowe magnesy zbudowane są ze stopu oznaczanego jako NdFeB - neodym, żelazo plus bor. Należą do magnesów metalicznych sporządzonych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich zezwala im wytwarzać silne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są cenne, lecz magnetyczne pola są tak niezwykle silne, iż można budować naprawdę drobne magnesy, a drobniejsze magnesy są w finalnym bilansie tańsze.

Analogicznie niczym w charakterystyce pozostałych mocno magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są kruche, zatem daje się im specjalną osłonę przeciwrdzewną z twardszego metalu, takiego jak nikiel, lub szczególnie elastycznego budulca, takiego jak plastik.

Dzisiaj magnesy neodymowe powstają w różnych kategoriach wytrzymałości od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie posiadał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to do skuteczności magnetycznej medycznych urządzeń do rezonansu magnetycznego, które potrzebują osobnego, wolnego od metalu pomieszczenia. Maszyny te mają magnesy, które funkcjonują z siłą około 3 Tesli.

Wszelkie wyroby ferromagnetyczne zatracają swój magnetyzm w rezultacie ocieplania; temperaturę, w której niszczą własny magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe tracą własną moc w zakresie temperatur od 80 stopni C do 230 oC a uzależnione jest to od typu magnesu. Chociaż najniższa temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest jednak niższa niż przy podobnych parametrach wielu kolejnych produktów magnetycznych.

Magnesy neodymowe pozwoliły na stworzenie specjalistycznych słuchawek dousznych. Żeby niewielka wkładka słuchawkowa wykorzystywała odpowiednią skuteczność, żeby dźwięk brzmiał doskonale, magnesy w przetwornikach audio wymagają mocnego pola magnetycznego. Chociaż douszne słuchawki występowały przed magnesami neodymowymi, nie wystarczały jednakże do odsłuchu o wysokiej klasie. Niewielki gabaryt i doskonała wyrazistość przetwarzanego dźwięku dousznych wkładek przyczyniły się do ekspansji odtwarzacza MP3.

Mnóstwo wdrożeń neodymowego magnesu wymyślili Hobbyści. Są stosowane chociażby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych oraz w silnikach elektrycznych, które wyręczają napędy spalinowe w modelach samolotów, łodzi i samochodów. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Mocniejsze modele neodymowych magnesów powodują realne ryzyka, o których należałoby mówić. Dwa magnesy potrafią przybliżyć się nawzajem z dostateczną mocą, by się roztrzaskać czy nawet połamać palce, jeśli ręka będzie akurat na drodze ich przybliżania. Gdy dochodzi do połknięcia, dwa magnesy potrafią zdusić przewód pokarmowy, wywołując dyskomfort , a przede wszystkim poważne obrażenia. Mocne magnetyczne pola mogą upośledzać funkcjonowanie rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest także wystarczająco intensywne, żeby skasować informacje z nośnika na przykład z dysku lub z paska magnetycznego karty kredytowej. Neodymowe magnesy o dużych wymiarach nie powinny być transportowane transportem lotniczym gdyż potrafią zakłócać pracę urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, ale nasza firmowa strona https://magnesy.net.pl nie obsługuje Microsoft IE. Zaktualizuj przeglądarkę na Mozilla Firefox, Google Chrome lub Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube