loading...

Zastosowania magnesów w naszym powszednim życiu.

W czasie dnia sporo razy spotykasz się z magnesami często nie mając tego świadomości. Odgrywają one istotną rolę w szerokiej rodzinie narzędzi, od popularnych maskotek, komputerów bądź kart kredytowych po specjalistyczne urządzenia na przykład urządzenie do rezonansu magnetycznego. Wielkość magnesów waha się od ledwie dostrzegalnych kropek po industrialne bestie wielkości szafy. Rzeczone duże są bardzo widoczne, te malutkie przeważnie ukryte są wewnątrz przeróżnych akcesoriów gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych czy handlowych, wykonując swoją funkcję w ciszy i pozostając przy tym absolutnie niewidzialnymi.

Elektronika i magnesy.

W laptopach korzysta się z magnesów do gromadzenia danych na przykład na kartach pamięci. Magnesy modyfikują położenie tworzywa magnetycznego na nośniku danych w segmentach, które następnie przedstawiają binarne dane. Później komputer rozpoznaje profil z każdego segmentu materiału magnetycznego i zamienia je na dane czytelne dla zwykłego użytkownika. W niewielkich głośnikach , które spotykasz w laptopach, telewizorach , a także radiach też stosuje się magnesy. Zainstalowana w głośniku druciana cewka i magnes przetwarzają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Magnesy są wokół nas.

Magnesy dają nam szeroki arsenał zastosowań w świecie przemysłu. W generatorach elektrycznych zamieniają energię mechaniczną w elektryczność, równocześnie silniki elektryczne wykorzystują magnesy do przemiany elektrycznej energii odwrotnie w energię mechaniczną. Podczas odzysku elektromagnesy w dźwigach podnoszą , a także transportują ciężkie segmenty metalu, a niektóre ważą tysiące kilogramów. Kopalnie wykorzystują magnetyczne separatory do oczyszczania przydatnych rud metali od rozbitej skały. W przetwórstwie spożywczym takie magnetyczne separatory usuwają małe fragmenty metalu z ziaren , a także innych drobnoziarnistych lub płynnych produktów spożywczych. Hodowcy bydła używają magnesów do wyłapywania kawałków metalu, które na przykład krowy potrafią zjeść w karmie. Krowa zjada magnes wraz z pożywieniem. To bynajmniej nie jest żart. Magnes poruszając się przez organizm zwierzęcia wyłapuje cząsteczki metalu.

Medycyna i zdrowie.

Magnesy trafiają się w niektórych często stosowanych urządzeniach medycznych, takich jak urządzenia do rezonansu magnetycznego. Stosują one znaczne pole magnetyczne do generowania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, eksploatując sygnał do sporządzenia wyraźnego, dokładnego obrazu kości, narządów oraz pozostałych tkanek. W takich urządzeniach magnes jest wyjątkowo skuteczny - tysiące razy mocniejszy niż zwykłe magnesy kuchenne. Swoistym wykorzystaniem medycznym magnesów jest leczenie nowotworów. Lekarz wstrzykuje wrażliwy magnetycznie płyn w obręb nowotworu i używa mocnego magnesu do generowania energii termicznej w przestrzeni zarażonej. Ciepło zabija komórki nowotworowe bez strat dla zdrowych organów.

Każdy dzień z magnesem.

Chociaż może być to dla Was nie oczywiste, ale w większość domów znajduje się mnóstwo magnesów. Na lodówkach magnesy podtrzymują papiery, otwieracze do butelek oraz dziwne niewielkie pamiątki zawieszane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas przenośny wykorzystuje igłę magnetyczną, aby pokazać trasę na północ. Czarny pasek magnetyczny z rewersu karty kredytowej przechowuje dane w taki sam sposób, jak w komputerze dysk twardy. Elektroluksy, blendery , a także pralki posiadają napędy elektryczne, które pracują dzięki wykorzystaniu magnesu. Magnesy działają w telefonach, dzwonkach do drzwi również w zabawkach dla dzieci. Świat naokoło nas jest pełen magnesów.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, ale nasza firmowa strona https://magnesy.net.pl nie obsługuje Microsoft IE. Zaktualizuj przeglądarkę na Mozilla Firefox, Google Chrome lub Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube