Magnesy z neodymu - metody na zabezpieczenie ich zewnętrznej powierzchni przed zewnętrznymi czynnikami.

Jednym z najważniejszych składników silnych magnesów neodymowych rzecz jasna jest neodym. Ten wyjątkowy metal ma niesamowite właściwości, lecz jeśli nie zabezpieczy się go odpowiednio, to szybkim czasie może się utlenić.
Dlatego też powierzchnię przedmiotu z magnesu z reguły się pokrywa powłoką zabezpieczającą, rolą której ma być wyeliminowanie działania zawartego w powietrzu tlenu. Wykorzystywane obecnie powłoki są bardzo cienkie, ich grubość to tylko dwanaście-piętnaście mikrometrów.
Nie mają dzięki temu żadnego wpływu na siłę przyciągania, a równocześnie w całości spełniają swoje zadania.
W obecnej chwili najekonomiczniejszym i często wykorzystywanym materiałem na powłoki ochronne jest połączenie warstwa niklu i miedzi, które charakteryzuje się też dużą trwałością. Trwałe i cechujące się dużą odpornością na uszkodzenia są cynkowe powłoki, jakie także wykorzystuje się często do zabezpieczenia magnesów. Z takich też powodów magnesy neodymowe z tego typu powłokami często się wykorzystuje jako zabawki dziecięce i do różnych zastosowań technicznych.
Inne z często używanych powłok, to znaczy miedziana, złota i epoksydowa raczej nie sprawdzą się w tego typu zastosowaniu. Ze względu na to, że łatwo ulegają uszkodzeniu, to ich rola sprowadza się przede wszystkim do ozdoby.
Nałożenie powłoki ochronnej na magnetyczny materiał nie jest skomplikowanym procesem, stosuje się do tego różne techniki. Neodymowy magnes z prawidłowo wykonaną powłoką może być bezpiecznie użytkowany przez wiele lat, jednak nieprawidłowe jej nałożenie może spowodować powstanie złuszczeń i odprysków.