Co to jest neodymowy magnes?

Odkryte pod koniec poprzedniego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najmocniejszym niedrogim wariantem magnesu trwałego. Ich moc, niewielki rozmiar i niewysoki koszt zainicjowały wielki rozwój technik audio, w architekturze napędów elektrycznych plus wielu różnych branżach.
Magnesy neodymowe wyprodukowane są ze konglomeratu zwanego NdFeB - neodym, żelazo oraz bor. Są w grupie magnesów metalicznych wyprodukowanych z pierwiastków ziem rzadkich. Układ elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich umożliwia im wytwarzać silne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są kosztowne, lecz magnetyczne pola są tak niezwykle mocne, iż wystarczy tworzyć bardzo drobne magnesy, a mniejsze magnesy są w końcowym rozrachunku tańsze.
Analogicznie jak w przypadku pozostałych silnie magnetycznych materiałów, magnesy neodymowe są chrupkie, zatem wzbogaca się je o specyficzną osłonę przeciwrdzewną z mocniejszego metalu, takiego jak nikiel, bądź mocno sprężystego materiału, takiego jak plastik.
Obecnie magnesy neodymowe występują w różnych kategoriach wytrzymałości od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie osiągał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to zatem do skuteczności magnetycznej leczniczych maszyn do rezonansu magnetycznego, które potrzebują szczególnego, wolnego od metalu lokum. Maszyny takie posiadają magnesy, które działają z mocą blisko 3 Tesli.
Wszystkie wyroby ferromagnetyczne zatracają własny magnetyzm w efekcie ogrzewania; temperaturę, w której trwonią swój magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe tracą własną moc w szczycie temperatur od 80 stopni C do 230 stopni C a uzależnione jest to od gatunku magnesu. Wprawdzie najniższa temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 oC), jest przecież niższa niż w wypadku wielu innych produktów magnetycznych.
Magnesy neodymowe zapewniły powstanie profesjonalnych słuchawek dousznych. Żeby niewielka wkładka słuchawkowa wykorzystywała właściwą siłę, by dźwięk brzmiał idealnie, magnesy w przetwornikach audio wymagają silnego pola magnetycznego. Wprawdzie słuchawki douszne istniały przed magnesami neodymowymi, nie wystarczały jednak do odsłuchu o wysokiej klasie. Niewielki wymiar i doskonała dokładność odtwarzanego dźwięku wkładek dousznych wiele wniosły do sukcesu odtwarzacza MP3.
Niemało wdrożeń neodymowego magnesu znaleźli Hobbyści. Są wykorzystywane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych i w napędach elektrycznych, które wymieniają napędy spalinowe w projektach samolotów, łodzi oraz w innych pojazdach. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.
Potężniejsze rodzaje magnesów neodymowych generują realne niebezpieczeństwa, o jakich warto powiedzieć. Dwa magnesy mogą przybliżyć się wzajemnie z dostateczną mocą, aby się roztrzaskać czy nawet złamać palce, jeśli dłoń będzie akurat na trasie ich przybliżania. W sytuacji połknięcia, dwa magnesy mogą zmiażdżyć przewód pokarmowy, sprawiając ból i niebezpieczne zranienia. Silne pola magnetyczne potrafią upośledzać pracę rozruszników serca. Są również odpowiednio mocne, by usunąć dane z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej czy z dysku. Magnesy neodymowe o okazałych wymiarach nie mogą być transportowane drogą lotniczą gdyż potrafią upośledzać działanie urządzeń nawigacyjnych samolotu.